Kõik inimesed ongi normaalsed. AGA – iga inimene on normaalne omal moel!
Kas oled kunagi mõelnud, miks inimesed ei võiks lihtsalt normaalsed olla? Mulle meeldib mõelda, et normaalsus on nagu sokid pesumasinas – pidevalt kaovad ära ja ilmselt on kuskil üks salapärane koht, kus nad kõik koos peituvad. Ma tean kedagi, kes oskab selle salapära algosadeks lahti võtta ning täiesti uuel kujul tagasi kokku panna… Oled valmis? Haara tass kohvi ja lase end viia läbi Kaido Kubri silmade DISCi maailma, kus normaalsus on suhteline mõiste ja igal tähel on oma lugu.
Normaalsuse DISCi-tants
Oled kontoris ja mõtled, miks see üks kolleeg alati nii hirmus kõva häälega räägib ja teine vaevu sõnagi lausub? Olen vaimustatud Kaido nägemusest, kuidas erinevad isiksusetüübid meie igapäevaelu mõjutavad. Minu meelest võiks julgelt teda nimetada Eesti DISCi kuningaks. DISC jagab inimesed nelja kategooriasse: dominantne (D), inspireeriv (I), stabiilne (S) ja kohusetundlik (C). Igaüks neist toob kaasa oma “normaalsuse” ja hulga paradoksaalseid käitumismustreid.
Dominantne D: tõeline võitleja
Dominantne tüüp on see, kes teab alati, mida tahab, ja on valmis selle saavutamiseks minema läbi tule ja vee. Nad on kiired otsustajad ja armastavad väljakutseid. Aga kas teadsid, et nende suurim tugevus on ka nende suurim nõrkus? Jah, kui liiga palju domineerida, võivad nad unustada, et teised inimesed on ka olemas ja neil on ka tunded!
Inspireeriv I: peo hing
Inspireerivad tüübid on need, kes toovad päikese igasse ruumi. Nad on optimistlikud ja seltsivad, alati valmis uuteks seiklusteks. Kuid oh õudust, nende entusiasm võib viia selleni, et nad unustavad pooleliolevad projektid, sest uus ja särav idee on juba ukse ees.
Stabiilne S: tugi ja tasakaal
Stabiilne tüüp on justkui liim, mis inimesi seob. Nad on usaldusväärsed, rahulikud ja empaatilised. Kuid nende vajadus kõigile meele järele olla võib tähendada, et nad unustavad enda vajadused ja soovid täiesti ära. Kuidas see lõpeb? Täpselt nii, nagu arvata võid – täieliku kurnatuse ja frustratsiooniga.
Kohusetundlik C: täiuslikkuse meister
Kohusetundlikud tüübid armastavad korda ja täpsust. Nad on analüütilised ja detailidele orienteeritud. Siiski, nende kalduvus perfektsionismi võib neid aeg-ajalt kinni hoida, sest nad tahavad, et kõik oleks laitmatult korrektne. Tulemus? Ükski projekt ei saa kunagi valmis, sest alati leidub midagi, mida saab veel paremaks teha.
Kas ka sina tahaksid mõista, miks kolleeg käitub nii, nagu ta käitub? Või miks partner ei kuula sind kunagi tähelepanelikult?
Aga kuidas siis sai Kaido Kubrist Eesti DISCi kuningas?
Muidugi ei sündinud ta DISCi eksperdina. Tema teekond algas nagu mitmetel teistel – vajadusest iseennast ja teisi paremini mõista. Mis algas huvist suhtlemisoskuste arendamise vastu, kasvas välja kirglikuks süvenemiseks isiksusetüüpide maailma. Southwestern Advantage’i raamatumüügi suved Ameerikas andsid talle piisavalt värvikat materjali ja kogemusi, et hakata nägema mustreid inimeste käitumises.
Lisaks! Peagi ilmub ka Kaido Kubri raamat „Miks inimesed ei võiks lihtsalt normaalsed olla?“, mis aitab sellest põnevast “normaalsuse” müsteeriumist aru saada. Raamat pakub sügavat ja humoorikat pilguheitu sellele, kuidas isiksusetüübid meie elu mõjutavad. DISCi mudel aitab mõista, et normaalsus on suhteline mõiste ja igaühel meist on oma „normaalsus“. Normaalne või mitte – kõik me oleme oma eripäradega unikaalsed ja see teebki elu põnevaks!