Mis sinul ja kõigil teistel viga on?

Katkend Marisa Peeri detsembri alguses ilmuvast raamatust “Ma olen piisav”.

Olen täheldanud, et kõigil minu klientidel on ainult kolme liiki probleeme või kolm asja, mis neil valesti on. Kui sa tuvastad need kolm asja endas ja kõigis teistes, siis mõistad, mis sind ümbritsevaid inimesi ajendab, ja sa oskad sellega paremini toime tulla. Rääkisin varasemates peatükkides, et kliendid räägivad küll oma muredest, aga tõeline probleem, millega tuleb tegeleda, on sõnade taga. Sõnades väljendatud mure taga on aga alati üks kolmest uskumusest:

  • Ma ei ole piisavalt hea.
  • Ma tahan midagi, aga see ei ole mulle kättesaadav.

Mul on väga palju kliente, kes soovivad meeleheitlikult vabaneda oma probleemidest, milleks võivad olla depressioon, alkoholism, ülekaal, ebaedu vms, aga alati kaasneb selle sooviga sissejuurdunud usk nende ületamise võimatusse. Ma tahan depressioonist vabaneda, aga mul on depressiivne geen nagu emalgi / ma tahan meeleheitlikult joomist lõpetada, aga olen alkohoolikute perekonnast / ma tahan jõukaks saada, aga mul puudub ülikooliharidus, minu vanemad on lihttöölised ja ma arvan, et see ei ole võimalik / ma tahan olla enesekindel, aga sündisin arana / mitte keegi ei saa kõike / tahan laval esineda, aga mind halvab ärevus. Minu klientidesse juurdunud uskumused on suurimad tõkked, mis takistavad neil eesmärke saavutada. Ka sinul on kahtlemata selliseid uskumusi ja oleks väga kasulik endalt küsida, miks sa nii usud, kust see pärit on, kellelt sa selle said, kust see inimene selle sai, miks sa ikka veel pärast kõiki neid aastaid seda usud. Mõte on selles, et kohe, kui sa hakkad mõnes oma uskumuses kahtlema, ei pea sa seda enam õigeks ja see kaob aegamööda. Paljud silmapaistvad ja edukad inimesed ei sündinud seisundisse, kus neile oli kõik kergelt kättesaadav. Otse vastupidi. Oprah Winfrey, Barack Obama, Meghan Markle leidsid edu ise, edu ei otsinud neid üles. Sulle on kõik kättesaadav ja esimene samm soovitu saavutamiseks on hakata kahtlemise asemel seda uskuma.

  • Paljude minu klientide kolmas probleem on tugev usk, et neil on raske leida kontakti teistega, sest nad on erinevad (neil on raske leida armastust, sest nad on erinevad).

Vaadelgem, kuidas need peas ringlevad mõtted toimivad. Kõigi emotsionaalsete probleemide ühine nimetaja on kartus, et me pole piisavad, et me oleme erinevad ega leia sidet teistega. Ometi sõltub just sellest meie ellujäämine. Nii tiirlevad need mõtted nõiaringis. Hirm erineda on kõigi inimeste suurim hirm. See, et sa pead end erinevaks, näitab, et sa oled samasugune nagu kõik teised ja kõik teised on samasugused nagu sina.

Tahangi küsida: miks sa arvad, et sa oled erinev?
Toon siin kõige levinumad vastused:

  • Ma pole isikupärane, olen liiga lühike, liiga paks, liiga kõhn, harimatu, ebahuvitav, andetu, mitteatraktiivne.
  • Mul pole piisavalt raha, heakskiitu, armastust, edu.
  • Ma ei ole piisav, mind ei väärtustata, ma pole kunagi tundnud, et minust midagi oleneb või et ma olen tähtis.

Isegi miljonäridest modellid ja superstaarid tunnevad sama.

Minu kõige õnnelikumad kliendid nii ei arva, tegelikult usuvad nad otse vastupidist: ma olen piisav / mul on midagi väärtuslikku pakkuda / armastus, õnn ja edu on minu jaoks kättesaadavad / ma saan inimestega kergesti kontakti, sest elu on minu ja mind toetab terve universum.